הלשכה ממשיכה במאבק נגד כניסת חברות כרטיסי אשראי לתחום הביטוח

על רקע כוונת הרשות לאשר בקרוב רישיון סוכן לחברת ״מקס״ החליטו בלשכה להגביר צעדיה במלחמה. חברי כנסת פנו בדחיפות לממונה לעצור המהלך. הלשכה בוחנת בג"צ אם יינתן האישור

הלשכה מגבירה את מאבקה נגד כניסת חברות האשראי לתחום הביטוח לאור כוונת רשות שוק ההון לאשר בקרוב לחברת "מקס" (לשעבר לאומי קארד) להקים סוכנות ביטוח. גם חברת ישראכרט הודיעה כי תפעל לקבל אישור כזה.

לאחר הגשת הצעת החוק בידי יו"ר האופוזיציה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) נגד כניסת חברות כרטיסי האשראי לתחום הביטוח, פנה גם ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) לממונה בבקשה למנוע אישור רישיון סוכן לחברת מקס.

רוזנפלד | צילום: באדיבות הלשכה

ח"כ מלכיאלי מבקש מברקת לעצור את מהלך האישור "לכל הפחות עד להבאתו לדיון מסודר, תוך בחינת כלל השיקולים וההשלכות הנלוות, לטובת כלל הציבור”, כתב בפנייתו.

תעודת פטירה לענף

עוד כותב מלכיאלי בפנייתו הדחופה לממונה: "נודע לי כי בכוונתך לאשר בקרוב לחברת האשראי 'מקס' להיכנס לענף הביטוח, אישור אשר עלול לגרום ל׳רעידת אדמה׳ עבור 13,500 סוכני ביטוח בישראל, עד כדי התמוטטות כלכלית של עסקיהם, זאת מלבד הפגיעה האנושה בציבור המבוטחים, דבר הנוגד את האינטרס הציבורי.

״בעת הזו, קיימים בישראל מעל מיליון מובטלים, כאשר מתוכם כ-600 אלף עצמאים (וביניהם ציבור סוכני הביטוח), אשר נפגעו פגיעה כלכלית קשה עד בלתי הפיכה. אישורך לחברת ענק בדמות חברת האשראי 'מקס' להיכנס לענף זה, תוך שימוש במאגרי מידע שהגיעו לידה שלא למטרות עיסוק בביטוח, תהווה תעודת פטירה לענף, זאת מלבד הענקת יתרון שאינו הוגן על פני כל מתחרה בשוק, תוך דריסה ברגל גסה של ציבור סוכני הביטוח".

סמכות הרשות לבחון הבקשה

בערב יום העצמאות שלח אוהד מעודי, יועץ בכיר לממונה על שוק ההון, מכתב אל נשיא הלשכה, סו"ב ליאור רוזנפלד, בו הוא מציין כי "פניית חברת מקס למתן רישיון סוכן ביטוח הוגשה באוגוסט 2019, וכי החל מאותו מועד, החלה הרשות בבחינת בקשת הרישיון בהתאם לסמכותה על פי החוק, כשלנגד עיניה הגנה ושמירה על עניינם של המבוטחים לצד הגברת התחרות בענף הביטוח".

מעודי מעיר ללשכה כי הניסיון לקשור את תהליך הרישיון למשבר הקורונה או טענות ל"מחטף" בצל הקורונה, אינן ראויות. בכל מקרה, מציע מעודי פגישה נוספת, עד ה-7 במאי, עם ראשי הלשכה לדיון בנושא.

בתגובה מבקש נשיא הלשכה דחיית הפגישה ל-17 במאי, מאחר שעל רקע מצב החירום במשק, סברו בלשכה כי מדובר בנושא לא דחוף ולכן יקבל עדיפות נמוכה: "כאשר עדכנו את עורכי הדין שלנו בנושא בקשתך הבהולה, הרי שנפלנו עליהם כרעם ביום בהיר, והם ביקשו זמן סביר לצורך היערכות מבחינתם כמו גם מהמומחה המקצועי שלנו, שבימים אלה לא פעל בנושא”, כתב רוזנפלד בתשובתו למעודי.

יש לציין, כי לפני מספר חודשים שכרה לשכת סוכני ביטוח לצורך מאבקה נגד כניסת חברות כרטיסי האשראי לתחום הביטוח את שירותי משרד עוה"ד המוביל יגאל ארנון ושות', והיא אף נערכת לבג"צ בנושא אם "מקס" תקבל רישיון סוכן.

בפנייה של נשיא הלשכה בתחילת המהלך לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון ד"ר משה ברקת, טען רוזנפלד, בין היתר: "לא יכול להיות שהציבור בישראל יישבה בידיהן של חברות האשראי גם בתחום הביטוח, וסוכני הביטוח יקופחו למול תחרות לא הוגנת. לא ניתן לזה יד וכל הכלים החוקיים העומדים לרשותינו, והם רבים מאוד, יופעלו על מנת לעצור את המהלך".