עדכוני מבוטחים בעקבות גל רעידות האדמה

סוכנות וסוכנים יקרים,

בעקבות גל רעידות האדמה שפוקד אותנו בשבוע האחרון, ברצוני להציע לכם לעדכן את המבוטחים בדברים הבאים:

1. מבוטחים בביטוח דירה, בעלי משכנתא– לכולם יש ביטוח מבנה הכולל רעידת אדמה (כי כך הבנק מחייב), אולם לרובם אין ביטוח תכולה ולכן הם חשופים במקרה של רעידת אדמה לנזק לתכולה ויוותרו ללא כיסוי ביטוחי. אשר על כן, המלצתי היא להוסיף ביטוח תכולה כולל רעידת אדמה.

2. מבוטחים בביטוח דירה – שהפוליסה שלהם כוללת כיסוי מבנה ותכולה ללא כיסוי רעידת אדמה, יש להציע להם להוסיף כיסוי רעידת אדמה במיידית. אני ממליץ לתעד את הפנייה אליהם גם במידה והם אינם מעוניינים להוסיף.

3. ביטוח רכב – לרוב הגדול של המבוטחים אין כיסוי רעידת אדמה. הכיסוי בגין רעידת אדמה לרכב ממוצע הינו עשרות שקלים בודדים לשנה (ממוצע של 2% מפרמיית הבסיס כשההשתתפות עצמית היא רגילה. ניתן להגדיל את ההשתתפות העצמית ולקבל הנחה בפרמיה).

4. ביטוח רכוש – בתי עסק, קבלנים, צ.מ.ה ציוד אלקטרוני, בשל העלויות הגבוהות יחסית חלק מהמבוטחים נמנעים מלרכוש כיסוי זה. על כן, אני ממליץ לפנות למבוטחים אלו ולהציע להם את הכיסוי הנ"ל תוך הסברת חשיבותו ואף לתעד את הסכמת ו/או אי הסכמת המבוטחים.

לסיכום,

מרבית האוכלוסייה מבינה את חשיבות כיסוי רעידת האדמה, אך חלקם מוותרים על הכיסוי הנ"ל על מנת לחסוך בעלויות. חלק לא מבוטל סבור כי באם תתרחש קטסטרופה, חלילה, המדינה תדאג להם. חשוב להסביר כי הביטוח הממשלתי מכסה נזקים בגין נזקי מלחמה ואינו מכסה אירועים המתרחשים בשל רעידת אדמה. המשמעות הינה שהפתרון היחיד שיש לאזרחים בכדי להגן על רכושם הינו לדאוג לביטוח רעידת אדמה פרטי באמצעות חברות הביטוח.

אנו, סוכני הביטוח האמונים על הגנה על רכושם של המבוטחים, מחויבים להקדים תרופה למכה, לעדכן ולהסביר למבוטחים על חשיבות כיסוי זה.

בברכה,

סו"ב ישראל גרטי

יו"ר הועדה לביטוח כללי

לשכת סוכני הביטוח