״סוכני הביטוח הם הגורם ששומר בסופו של יום על המבוטחים ולכן אני תמיד יד ביד עם הלשכה״

אם חברות האשראי, בעלות החוסן הפיננסי, ייכנסו לתחום הביטוח – הן ינטרלו את סוכני הביטוח ומי שישלם על זה הם המבוטחים. ח״כ מיקי זוהר בשיחה עם ״ביטוח ופיננסים״

יו"ר סיעת הליכוד בכנסת, ח"כ מיקי זוהר, הגיש לאחרונה הצעת חוק שמטרתה לסכל את ניסיון חברות כרטיסי האשראי להיכנס לענף הביטוח. לדברי ח"כ זוהר, "קיים חשש שבצלו של משבר הקורונה חסר התקדים, שמכלה ענפים כלכליים שלמים, פועלות חברות כרטיסי האשראי בריכוזיות וכוחניות במטרה לפלוש לתחום לא להן ולסכן אלפי משקי עצמאים קטנים בענף".

בדברי ההסבר להצעת החוק שלו, אומר זוהר: "כניסתן של חברות כרטיסי האשראי לתחום הביטוח לא באה בחשבון. מדובר בפלישה כוחנית ומסוכנת שתרומת לתחרות אפסית, והנזק ההיקפי שלה לאלפים רבים של עצמאים ועסקים קטנים הוא עצום. זהו צעד של ריכוזיות, בימים שבהם עלינו להתמקד במחשבה איך להציל את העצמאים".

רוזנפלד וח״כ זוהר. צילום: באדיבות הלשכה

עוד טען כי ״אלפי עסקים עצמאים הפועלים בענף הביטוח, בהם סוכני ביטוח, יועצי ביטוח ומתכננים פיננסיים עלולים להיפגע באופן אנוש מכניסת חברות כרטיסי האשראי, שעלולות להשיג בפרק זמן קצר דריסת רגל מוחלטת בענף, תוך אספקת מוצר נחות ברמת הביטוח לציבור".

פועלים לטובת הלקוחות

בשיחה עם "ביטוח ופיננסים" מדגיש ח"כ זוהר כי תמיד פעל ויפעל למען סוכני הביטוח: "אני מאמין שסוכני הביטוח הם הגורם ששומר בסופו של יום על המבוטחים מפני חברות הביטוח החזקות. לכן, חשוב לשמור על מעמדם, חשוב שיהיו חזקים וזה המוטו שלי מאז ומתמיד”.

מעבר לדאגתו הכנה למעמד סוכני הביטוח ולפגיעה האפשרית בהם עם כניסת חברות כרטיסי האשראי לתחום הביטוח, דואג זוהר שמהלך כזה יפגע גם בציבור: "אני חושש שכניסת חברות כרטיסי האשראי לתחום הביטוח תפגע בסוף בציבור הלקוחות; מדובר בגופים עם כוח פיננסי גדול, שכניסתם לשוק יכולה לשבור אותו. אם חברות האשראי ינטרלו את סוכני הביטוח, הם יוכלו להעלות מחירים ומי שישלם על זה בסופו של דבר, זה הציבור”, הוא מסביר.

"סוכני הביטוח מונעים מהמקום שהם פועלים לטובת הלקוחות, אחרת יאבדו אותם. מה שמנחה את חברות האשראי זה להרוויח כמה שיותר כסף, כמו הבנקים. לכן כניסתן לשוק הביטוח מסוכנת גם לענף וגם לאזרחים שישלמו תעריפים גבוהים יותר, וגם יקבלו שירות פחות מקצועי לעומת שירות של סוכן ביטוח שהוא מקצוען בתחומו".

עוד מציין זוהר, כי קיים גם חשש שחברות האשראי ינצלו את כוחן ויקשרו בין מתן הלוואות והטבות ללקוחות שלהן לבין רכישת ביטוח אצלן: "השיקול המרכזי שמנחה אותי, גם בהגשת הצעת החוק, הוא שלא ייווצר שוק מופרע שבסופו של יום יפגע גם בסוכני הביטוח וגם במבוטחים. סוכני הביטוח הם קבוצה גדולה של עסקים קטנים שתמיד צריך לדאוג לקיומם, על אחת כמה וכמה בתקופה זו של משבר הקורונה".